Sõnavõistlusest sündisid uudissõnad „nuhvel“, „kõnejuht“, „sujundama“ ja „aasristmik“

19.01.2015

Sõnavõistluse pidulik lõpetamine toimus esmaspäeval, 19. jaanuaril kell 12 Euroopa Liidu Majas. Võistluse üldvõitjaks valiti sõna „nuhvel“, mis tähistab nutitelefoni ja tahvelarvuti omadusi ühendavat seadet.

Võistlusel osales 850 inimest, kes kokku esitasid ligi 3000 sõnapakkumist.
 
"Head meelt teeb suur osalus ja arvukad uued sõnad. Kuigi kõik pakutud sõnad ei võitnud, on lisaks võidusõnadele ka paljudel varju jäänud sõnadel võimalus kasutusse minna ja saada eesti keele igapäevaseks osaks," ütles Eesti Keele Instituudi direktor Urmas Sutrop, kelle sõnul võib võistluse igati kordaläinuks lugeda.
 
Võistluse üldvõitjaks valitud sõna „nuhvel“ esitas kokku 13 inimest, kelle vahel loositi lõpetamisel välja peaauhind, milleks on tahvelarvuti iPad. Õnnelikuks auhinnasaajaks osutus Ivar Lepmets. Inglise sõna phablet, millele vastet otsiti, oli ühtlasi osalejate hulgas kõige populaarsem – oma sõnapakkumise saatis 360 inimest.
 
Lisaks peapreemia saanule tunnistati auhinna vääriliseks veel seitse sõna. Need on: „kõnejuht“ (moderaator), „nutistu“ (asjade internet), „sujundama“ (ingl. streamline), „kolmekogu“ (kolmepoolsed läbirääkimised), „aasristmik“ (mitmetasandiline ristmik), „huvipool“ (ingl. stakeholder) ja „nöha“ (nohu ja köha). Lisaks võidusõnadele märgiti ära veel „idutekst“ (ingl. non-paper), „naksik“ (ingl. viral) ning „värkvõrk“ (asjade internet). Põhjalikum ülevaade on leitav vahelehelt "Investeeringud".
 
Õpilaste jaoks oli võistlusel ette nähtud eriauhind, mille võitis Tartu Jaan Poska Gümnaasiumi 10A klassi õpilane Marta Randoja. Kokku osales 80 kooliõpilast. Välja antakse ka kaks ergutusauhinda, mille said Anu Lamp ja Anzori Barkalaja vaimukate sõnaleidude ja loominguliste lahenduste eest.
 
Võidusõnad esitanud 36 inimese vahel läksid lisaks peaauhinnale jagamisele ajalehe Postimees tellimused, raamatud ja raamatupoe kinkekaardid. Postimehe tellimuste loosimisel oli kõige rohkem õnne Anu Tuulmetsal, kes võitis ajalehe aastatellimuse. 3-kuulised tellimused lähevad Robert Reismanile, Alar Ehandile ning Marek Strandbergile; 1-kuulised Mihkel Plaasile, Aare Kloostrile ja Riina Vällole.
 
Võistluse žüriisse kuulusid Urmas Sutrop, Peeter Päll ja Katrin Hallik Eesti Keele Instituudist, Allar Jõks advokaadibüroost Sorainen, Rein Veidemann ja Mart Juur ajalehest Postimees ning Hannes Rumm ja sonavoistlus Euroopa Komisjoni Eesti esindusest.
 
Sõnavõistlusel sai osaleda 1. novembrist kuni 1. detsembrini 2014. Uusi sõnu otsiti kümnekonna korraldajate valitud mõiste jaoks ning lisaks sellele said võistlejad ka omalt poolt välja pakkuda probleemseid mõisteid koos uudissõna ettepanekuga.
Võistluse korraldas Euroopa Komisjoni Eesti esindus koostöös Eesti Keele Instituudi ja ajalehega Postimees.

Viimati lisatud sõnad

mastering, CD(DVD jne)-master
valmistlema, CD(DVD jne)-valmik

viraalne
levilenduv

moderaator
kõnemihkel